Haberler|

Belirli tarih aralıklarında kadın filmlerinin gösterimde olacağı 2-7 Eylül haftasında Borçkalı vatandaşlar filmleri ücretsiz olarak izleyebilecek.

Kültür ve sanatın her dalını destekleyen ve bu yönde önemli hizmetlere imza atan Borçka Belediyesi Eylül ayı boyunca çeşitli filmleri İsmet Acar Turizm ve Sosyal Tesisleri’nde sinema perdelerine taşıyarak sinemaseverleri birbirinden keyifli filmlerde buluşturacak. 2 Eylül tarihinde Kurtuluş Son Durak filmi ile başlayacak olan gösterim, 5 Eylül Perşembe günü  Persepolis, 7 Eylül Cumartesi Peki Biz Nereye? filmleriyle devam edecek. Film gösterimleri halka açık ve ücretsiz olarak yapılacaktır.

Gösterime girecek filmlere kısaca göz atalım;

2 Eylül Pazartesi Kurtuluş Son Durak:  Kurtuluş Son Durak, aslında afişindeki sarılı, pembeli, morlu renkleri gibi eğlenceli, nane şekeri tadında bir film. Hikaye Kurtuluş semtinde, eski mimarili ‘Saadet’ apartmanında geçiyor. Alt katı Füsun’un (Asuman Dabak) işlettiği bir kuaför olan bu apartmanda yaşayan Vartanuş (Demet Akbağ), Goncagül (Nihal Yalçın) ve Gülnur (Ayten Soykök) yıllardır birbirlerini tanıyan ve erkekler tarafından çizilen kaderlerine bir şekilde boyun eğmiş dört umutsuz kadındır. Şiddettin ister psikolojik, ister fiziksel her türlüsüne karşı olan bu kadınlar beraber daha da güçlü olduklarını keşfedeceklerdir.

5 Eylül Perşembe Persepolis: Yıl 1970 İran. Marjane Statrapi, gencecik gözlerle izlemektedir İran rejiminde olan bitenleri. Bugüne kadar yazılıp çizilen onca şeyin ardından bir kez de küçük bir kızın penceresinden bakmanın farklı tadı yansıyor perdeye. Bu karanlık dönemleri Marjane’in penceresinden anlatan Persepolis çizgi roman başyapıtı olarak nitelendiriliyor.

7 Eylül Cumartesi Peki Biz Nereye? : 2007 yılında çektiği ilk filmi Karamel’in dünya çapındaki başarısından sonra oyuncu Nadine Labaki, yapımcılığını, senaryosunu, yönetmenliğini üstlendiği ayrıca rol aldığı ikinci filmi Peki Biz Nereye?  Ortadoğu’nun diken üstündeki coğrafyasında dinsel çatışmalara ve savaşın anlamsızlığına kadınların zeki ve pratik çözümleriyle cevap veren Labaki kamerasını Lübnan’da hiçliğin ortasında küçük bir köye çeviriyor. 2011 Cannes Film Festivali’nde beğeniyle karşılanan film Toronto film festivalinden de Halk Ödülü ile döndü.

Başkan Ercan Orhan; Sinemada, medyada ve nihayet her alanda cinsiyetçiliğin, şiddet ve ayrımcılığın olmadığı bir yaşam düşlediğini ifade ederek ailelerin keyifli vakit geçirmesi adına, tüm Borçkalı vatandaşları İsmet Acar Turizm Sosyal Tesisleri’ne davet ettiğini söyledi.

0 Paylaşımlar

Comments are closed.

Close Search Window