Haberler|

Artvin Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Kaz Dağları’na yapılması planlanan altın madeni için yüz binlerce ağacın kesilerek doğanın katledilmesine tepki gösterdi.

Çanakkale sınırları içinde bulunan Kaz Dağları’nda, Kirazlı Köyü’nde altın madeni kurulması için milyonlarca vatandaşın protestosuna rağmen gerçekleşen doğa katliamına “Yok edilen ülkemizin geleceğidir” açıklamasında bulundu

Tüm canlılarla barışık, çevre dostu politikalar izlenmesi gerektiğini ifade eden Orhan, “Kaz Dağları’nın orman örtüsü dünyanın en değerli temiz havasına sahip. Maden sahasında yok edilen sadece 195 bin ağaç değil, ülkemizin geleceğidir” sözleriyle Kaz Dağları’nda yaşanan doğa katliamına tepki gösterdi.

800’den fazla bitki türünü barındıran bölgenin hayvanlar ve bitkiler açısından büyük bir zenginliğe sahip olduğunun altını çizen Orhan, “Kirazlı’da yaşanan felaketi sona erdirmek ve o cennet toprakları eski haline getirmek hepimizin görevidir. Cerattepe’de yaşandığı gibi çıkarılacak altının hepsi ekonomik değer kazansa buradaki yıkımın bedelini karşılamaz. Artvinlileri Cerattepe konusunda bilgilendirmek ve mücadelenin bir parçası yapmak için yıllar içinde pek çok etkinlik düzenlendi. En fazla müdahilin bulunduğu çevre davası olmasının yanı sıra kentteki tüm eylemlere herkes katılım gösterdi, mücadeleye sahip çıktı. Doğa koruma siyaset üstü bir yaklaşım gerektirir. Aynı kapsayıcı, korumacı tavrımız Cerrattepe’de “Madene Hayır” dediğimiz gibi Kaz Dağları,  Hasankeyf ve Munzur için de istiyoruz. Yeşilimiz solmasın vatanımız çöl olmasın” diyerek katliamın bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini dile getirdi.

0 Paylaşımlar

Comments are closed.

Close Search Window