Haberler|

Orhan mesajında, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının, önemli ve etkin bir denetim organı olma konumuyla gücünü kamuoyu desteğinden alarak, halkın haber alma hakkının kullanılmasını sağladığını hatırlattı.
Gazeteciliğin büyük fedakarlıklar isteyen ve zor şartlarda yapılan önemli bir meslek olduğunu vurgulayan Orhan, şunları kaydetti:
“1961 yılında gazetecilerin kazandığı haklı mücadele sonrasında kutlanmaya başlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, basın tarihimiz açısından çok önemli bir tarihtir. Bugün basın çalışanlarının haklı mücadelelerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.
Bizlerin haber alma haklarını ve bilgilenmemizi var güçleriyle yapan yangın, sel, toplumsal olayla ve her türlü zorlu şartta canlarını tehlikeye atarak çalışan bu değerli meslek mensuplarının ülkemizin gelişiminde de büyük bir önemi bulunmaktadır. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de ‘Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır’ sözünde belirttiği gibi basın mensuplarımız Cumhuriyetimizin her döneminde koruyucu bir kale görevini yerine getirmiştir.
Basının başta milli konular olmak üzere her meseleye yapıcı ve sağduyulu bir tavırla yaklaşması, millet şuurumuzun sağlamlığı ve demokrasimizin güçlenmesi açısından oldukça önem arz etmektedir. İnanıyorum ki, gazetecilerimiz sahip oldukları bu sorumluluk ile ilimizin ve ülkemizin, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamak için, olumlu rol üstlenmeye devam edecektir. Bu anlamda, ilimizde ve ilçelerimizde görev yapan basın mensuplarımızın üzerlerine düşen görevi ziyadesiyle yaptığına yürekten inanıyorum. Bu vesileyle, başarılı çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyor, her zaman ve her fırsatta devletinin, milletinin ve bayrağının yanında yer alan İlimizde ve ilçelerimizdeki bütün çalışan gazetecilerimizi tebrik ediyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.”
0 Paylaşımlar

Comments are closed.

Close Search Window